مطالب ویژه

اشتغال، توسعه زیرساخت و محرومیت‌زدایی، ره‌آورد سفر جهانگیری به گلستان

به گزارش اولکامیز به نقل از ایرنا ، چند ماه مانده به پایان عمر دولت دوازدهم، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری با همراهی اسلامی وزیر راه و شهرسازی و شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گلستان سفر کرد تا علاوه بر حضور در چند نشست، تعدادی از طرح‌های عمرانی و تولیدی این استان را به بهره‌برداری برساند.

تمرکز طرح های افتتاح شده روز گذشته در مناطق روستایی بیانگر اهتمام دولت به فراهم کردن زیرساخت های اولیه در این سکونتگاه ها برای کمک به زندگی بدون دغدغه در کنار کاهش دلایل مهاجرت به شهرها است.

طبق آمار، گلستان ۲۰ درصد بیشتر از میانگین کشوری روستانشین دارد که ماندگاری آنان منوط به ایجاد منابع درآمدی پایدار و راه اندازی مشاغل مرتبط با ظرفیت هر منطقه است.

در حال حاضر ۴۶.۶ درصد از جمعیت یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفری گلستان را روستائیان تشکیل می دهند در حالی که به گفته محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری قبل از پیروزی انقلاب اسلامی۶۵ درصد جمعیت کشور ساکن روستاها بودند که به دلیل مهاجرت های گسترده این رقم در حال حاضر به ۲۶ درصد کاهش یافته است.

با وجود گستردگی مساحت گلستان و رقم بالای روستانشینان، فراهم کردن امکانات زیرساختی در این مناطق به خصوص در دولت تدبیر و امید شتاب گرفت به گونه ای که در حال حاضر ۹۹.۹ درصد آن ها از شبکه برق، ۹۶ درصد از گاز و ۷۱ درصد از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار بوده و ۸۲ درصد هم دسترسی به اینترنت دارند.

طرح نجات هفت ساله خلیج گرگان

معاون اول رییس جمهوری در بدو ورود به گلستان به خبرنگاران گفت: طرح هفت ساله نجات خلیج گرگان با پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست به تصویب هیات دولت رسید.

اسحاق جهانگیری اظهار داشت: برای اجرای این طرح با موانعی روبرو هستیم که تلاش می کنیم آن‌ها را برطرف کنیم.

جهانگیری گفت: امکان خط ریلی که در همین منطقه ایجاد شده و میان استان گلستان، ترکمنستان و قزاقستان فعال است ظرفیت مهمی است که با حضور روسای جمهور این سه کشور افتتاح شد و اهمیت این مسیر ریلی تا حدی است که حتی می تواند ارتباط چین با غرب را برقرار کند.

افتتاح طرح هادی روستای عطاآباد

افتتاح طرح هادی روستایی عطاآباد از توابع آق قلا با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال دیگر برنامه سفر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به گلستان بود.

این طرح شامل ۴۷ هزار و ۵۰۰ متر زیرسازی آسفالت، سه هزار متر جدول کشی، هزار و ۵۰۰ متر جابجایی شبکه برق و ۲ هزار و ۷۰۰ متر مربع پیاده روسازی است.

این طرح ششصد و شصت و چهارمین طرح هادی روستایی گلستان است که در قالب برنامه های محرومیت‌زدایی و آبادانی روستا اجرا شد.

طرح هادی روستاها در دوره ۱۰ ساله پس از تهیه آن بازنگری می شود تا نیازهای جدید برای توسعه روستا شناسایی و برنامه ریزی لازم براساس نیازهای جدید انجام شود.

معاون اول رییس جمهوری همچنین از نمایشگاه اقدامات قرارگاه بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سیل سال ۱۳۹۸ بازدید کرد و از جزییات این اقدامات مطلع شد.

ایجاد ۲۸۰ هزار فرصت شغلی برای روستاییان

معاون اول رییس جمهوری سپس در مراسم بهره برداری از طرح‌های تولیدی و اشتغالزای روستایی گلستان در روستای عطاآباد آق قلا شرکت کرد.

وی در این مراسم گفت که از سال ۹۲ تاکنون و با پرداخت ۱۵۰ هزار میلیارد ریال وام از محل منابع صندوق توسعه ملی افزون بر ۲۸۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد.

جهانگیری اظهار داشت: این تسهیلات با کارمزد چهار تا هشت درصد به متقاضان پرداخت شده و امکان اعطای ۷۰ هزار میلیارد دیگر از این منابع وجود دارد.

وی بیان کرد: روستاییان امکان ارائه طرح‌های بزرگ‌ اشتغالزا به صندوق توسعه ملی ندارند و بر همین اساس برای کاهش بیکاری و افزایش سطح درآمد، مقام معظم رهبری با برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای این بخش موافقت کردند.

وی به اهتمام دولت تدبیر و امید برای فراهم کردن زیرساخت های ضروری در روستاها اشاره کرد و گفت: قبل از سال ۹۲ حدود ۱۴ هزار روستا به شبکه گاز سراسری متصل بود که این تعداد در حال حاضر به ۳۵ هزار روستا رسید.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: جلوگیری از مهاجرت به شهر و کاهش حاشیه نشینی و آسیب اجتماعی ناشی از آن پیامد فراهم بودن زیرساخت ها و امکانات ضروری در روستاها است.

وی به فعالیت ۳۰۰ کارگاه تولید مبل در روستای عطاآباد بندرترکمن اشاره کرد و گفت: در این واحدها افزون بر سه هزار نفر از اهالی این روستا و مناطق اطراف مشغول به کار هستند و این روستای پنج هزار نفره حتی یک بیکار هم ندارد.

جهانگیری ادامه داد: حفظ اشتغال در عطاآباد در شرایط تحریم‌ ظالمانه آمریکا و شیوع ویروس کرونا قابل تحسین است.

وی با اشاره به گزارش های ارائه شده از وضعیت روستای عطاآباد، خاطر نشان کرد: گزارش های ارائه شده گویای این حقیقت است که مردم روستای عطاآباد از فرصت ها و ظرفیت های موجود بهترین استفاده را کرده اند به گونه ای که حتی یک نفر در این روستا بیکار نیست.

وی از استاندار گلستان و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم خواست تسهیلات مورد نیاز مردم روستای عطاآباد را فراهم کنند و نسبت به ایجاد ناحیه صنعتی تولید مبل نیز اقدام شود.

جهانگیری خطاب به همه جوانان و روستاییان کشور گفت: همه می توانند مانند مردم روستای عطاآباد همت کنند و از فرصت های موجود برای اشتغالزایی استفاده کنند تا هیچکس بیکار نباشد و دولت نیز در این مسیر حمایت خواهد کرد.

افتتاح ۲ هزار و ۵۰۰ خانه محرومان گلستان

جهانگری در ادامه سفر به گلستان، ۲ هزار و ۵۰۰ خانه محرومان و هشتادهزارمین واحد مسکونی مقاوم سازی شده روستایی استان گلستان را به صورت متمرکز در روستای پنچ پیکر بندرترکمن افتتاح کرد.

در مراسم متمرکز بهره برداری از خانه های محرومان استان گلستان، جهانگیری کلید یک واحد مسکونی را به مالک آن تحویل داد.

این خانه یکی از ۲ هزار و ۵۰۰ خانه محرومان استان گلستان استان بود که مورد بهره برداری قرار گرفت.

برای ساخت این خانه ها در گلستان هزار و ۶۳۰ میلیارد ریال هزینه شد.

پرداخت ۶۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض ، پروانه و نظارت ساخت رایگان از جمله خدمات ارائه شده بنیاد مسکن گلستان برای ساخت خانه محرومان است.

معاون اول رییس جمهور در حاشیه این مراسم در جمع مردم روستای پنج پیکر ضمن قدردانی از تلاش ها و فعالیت مردم این روستا در حوزه بافت پارچه گفت: علاوه بر کشاورزی و دامپروری در روستاها اقدامات جدیدی نظیر بافت پارچه بسیار پراهمیت است و دولت نیز تسهیلات مورد نیاز برای راه اندازی این گونه فعالیت ها را پرداخت خواهد کرد.

جهانگیری با بیان اینکه اقدامات مهمی در روستاهای کشور برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی انجام شده افزود: تاکنون بیش از ۲ میلیون مسکن روستایی مقاوم سازی و نوسازی شده است.

افتتاح یک واحد تولیدی پوشش سقف ساختمان در بندرترکمن

کارخانه تولید پوشش سقف ساختمان با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی و ایجاد ۵۵ فرصت شغلی با حضور جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید.

این شرکت در زمینی به مساحت ۳.۵ هکتار و ۴ هزار و ۵۰۰ متر زیربنا ساخته شده و قابلیت تولید روزانه حدود ۱۴۰ تن تولید ورق سیمانی و الیافی بدون آزبست برای پوشش سقف ساختمان را دارد.

www.ulkamiz.ir


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا