اخبار

چوپانان دروغگو

پایگاه خبری اولکامیز- حاجی محمد باغبانی: چندی پیش گزارش هوا شناسی در مورد وضعیت هوای استان گلستان و مازندران را در فضای مجازی مشاهده کردم که اعلام کرده بود هوای شهر ساری روز جمعه ۱۴۰۱/۵/۱۴ابری و روز شنبه بارندگی است و هوای استان گلستان نیز روز شنبه بارندگی پراکنده و از روز یکشنبه بر شدت بارش ها افزوده می شود و این روند تا روز سه شنبه ادامه دارد.

بنده که به اتفاق خانواده قصد سفر تفریحی از گنبد به ساری داشتم ،بین رفتن و نرفتن دو دل شدم اما چون اقامتگاه رزرو کرده بودم با ناامیدی و نگرانی از وضعیت آینده ی هوای ساری راه سفر پیش گرفتم.

روز جمعه هرچه به ساری نزدیکتر می شدیم نه تنها خبری از ابری بودن هوا نبود بلکه از گرما و شرجی هوا ناراحت شدیم و در خزر آباد ساری تا غروب در اقامتگاه ماندیم تا هوا کمی خنک شود و از شدت تابش خورشید کاسته شود.

روز شنبه هم خبری از بارندگی نبود فقط لکه های اندکی از ابر ظاهر شد و بزودی آسمان صاف شد . ظهر شنبه ساری را ترک کرده به شهرمان گنبد برگشتیم توی راه با خودمون گفتیم شاید هوای استان گلستان ابری باشه ولی خبری نبود حتی روز یکشنبه نه تنها از بارندگی خبری نبود بلکه آسمان صاف و هوا گرم بود.

امروز هم که دوشنبه است ساعت ۱۰صبح از بارندگی خبری نیست که هیچ آسمان حدوداً صاف و دمای هوا ۳۲درجه بالای صفر است.

غرض از آنچه به عرض شما خوانندگان عزیز رسانده شد اینست که مسؤولان هوا شناسی ها هم شده اند چوپانان دروغگو. در کتاب فارسی دوره ی ابتدایی قصه ی چوپان دروغگو را نگاشته بودند تا ما درس عبرتی از آن بگیریم و همچون چوپانی نباشیم که بارها دروغ گفته بود تا اینکه با حمله ی گرگها به گله این بار با صداقت فریاد میزد و کمک می خواست اما دهقانانی که در آن اطراف بودند چون چند بار از چوپان گول خورده بودند این بار به کمکش نشتافتند و شد آنچه نباید می شد.

مسؤولان هواشناسی با وجود داشتن امکانات هواشناسی و تحصیلات ویژه ی این رشته، چرا یا از بحرانی شدن وضعیت هوا طی چند روز آینده به موقع اطلاع رسانی نمی کنند تا مردم و دیگر مسۇولین حوادث غیر مترقبه آمادگی قبلی برای وقوع حادثه ی گزارش شده داشته باشند تا خسارات جانی و مالی نباشد یا بسیار اندک باشد. و یا گزارش نادرست میدهند و در واقع دروغ میگویند.

مسؤولان هواشناسی معمولاً بعد از کوتاهی در گزارش به موقع در مورد بحرانی شدن وضع هوا و وقوع اتفاقات ناگوار ناشی از طوفان و سیل و امواج دریا و زیر سۇال مردم و مسؤولین رده بالای نظام رفتن بابت کوتاهی در انجام وظیفه، تا مدتی به گزارش های نادرست  و کارشناسی نشده فقط به منظور مثلاً انجام وظیفه ی به موقع و رفع مسؤولیت خود از اتفاقات بعدی را می آورند.

گزارش های اشتباهی پی در پی ، موجب عدم اعتماد مردم به مسؤولین و در نتیجه باور نکردن گزارش صادقانه ی ایشان شده و احیاناً دچار اتفاقات ناگوار می شوند و این همان اتفاقی است که برای چوپان دروغگو افتاده . هر اتفاق و حادثه ی بدی که ناشی از دروغگویی مسؤولین یا باور نکردن خبرهای صحیح از طرف مردم بیفتد به زیان دولت ونظام حاکم است.

در پایان از همه ی مسؤولان نظام انتظار داریم از درس چوپان دروغگو درس عبرت بگیرند و میان خودشان مسابقه ی ناراست گویی به مردم نگذارند و با دروغ های مصلحتی و شعارهای بی پایه و اساس پی در پی شعور مردم را به سخره نگیرند و برای خود و مردم مشکل ایجاد نکنند و همانطور که گفته شده: دروغگو دشمن خداست.با دروغ گفتن به مردم دشمنی خود را با خدا و خلق خدا اثبات نکنند.

www.ulkamiz.ir


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

 1. از چه واژه سخیفی (چوپانان دروغگو!!) برای زیرسوال بردن یک ارگان که با کمترین امکانات و تجهیزات هواشناسی ، سعی در ایفاء وظیفه خود با کمترین خطا و اشتباه هست، استفاده کردید!!! واقعا متاسفم برای شما!!!

  1. بنده گزارش را با اشاره به روز وتاریخ اعلام کردم وهمه در جریان هستند که بیانات بنده صحیح است یا ادعای ایشان که گفته ی با کمترین خطا واشتباه.با احترام حاجی محمد باغبانی

   1. سعی کنید نیمه پر لیوان را ببینید. هواشناسی، اینهمه پیش بینی های درست و صحیح داده ، آیا شده از این زاویه به آن نگاه کنید!! اینکه در مقوله پیش بینی، خطاهایی صورت می گیرد، امری معقول هست و ارتباطی هم به کشور ما ندارد و کشورهای پیشرفته هم، با عنایت تجهیزات و مدل های پیشرفته خالی از اشتباه و خطا نیستند. در مقایسه با هر ارگانی (چه سیاسی و چه غیرسیاسی) شاید به جرأت می توان گفت که هواشناسی تنهایی ارگانی هست که دروغگویی در آنجا معنایی ندارد و مواردی از این دست که فرمودید ناشی از کمبود امکانات و تجهیزات هواشناسی هست نه خطای انسانی!!! ما در هیچ کدام از استانهای خراسان رضوی، شمالی و گلستان یک رادار هواشناسی هم نداریم!!!
    الاایهالله ، سوای درست بودن یا نبودن مطلب حضرتعالی، عنوانی که برای مطلب تان انتخاب کردید، نشان از تمسخر یک ارگان هست که زیبنده نبود. لذا اگر جانب انصاف را داشته باشید، بهتر هست که این عنوان حذف شود.
    با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا