ورزشی

رییس کمیته زیبایی اسب گلستان: مدیریت مالی میدان‌های سوارکاری گلستان شفاف نیست

پایگاه خبری اولکامیز – جابر زنگانه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: شفاف نبودن وضعیت مدیریت مالی میدان‌های سوارکاری در گلستان باعث بروز اختلافات میان مالکان و مسوولان اجرایی شده است.

وی افزود: شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور به عنوان بهره‌بردار فضاهای ورزشی میدان‌های سوارکاری گلستان را به هیات‌های شهرستانی اجاره داده و بابت هر میدان میلیاردها تومان اجاره می‌گیرد به عنوان نمونه اجاره سالانه میدان سوارکاری گنبدکاووس بیش از یک میلیارد تومان است اما خدمات لازم در بحث سرویس‌های بهداشتی، اسکان اسب‌ها، ساخت و سازها، مبلمان و فضای سبز مطلوب نیست.

عضو کمیته زیبایی اسب اصیل ترکمن فدراسیون سوارکاری ایران ادامه داد: هیات‌های شهرستانی در پاسخ به اینکه چرا از درآمدشان برای فراهم کردن زیرساخت این میدان‌ها هزینه نمی‌کنند بهانه‌تراشی می‌کنند و در این شرایط برنامه مالی شفاف در کورس سوارکاری گلستان وجود ندارد.

زنگانه وظیفه ذاتی فدراسیون سوارکاری را نظارت بر قوانین بین المللی برگزاری کورس‌ها دانست و گفت: برای بهبود شرایط باید وضعیت مالی میدان‌های سوارکاری شفاف شود و مدیریت آنها در اختیار آدم‌هایی با دانش، تجربه و دلسوز این صنعت و یا فدراسیون قرار گیرد.

وی افزود: جامعه سوارکاری گلستان از لحاظ علمی ضعیف هستند و بیشتر مربیان و چابکسواران در نحوه استفاده از ظرفیت بیمه و دانش روز دچار ضعف هستند که علاوه بر حل این مشکلات باید وضعیت میدان‌های سوارکاری هم در بحث اجتماعی و فرهنگی ساماندهی شود.

رییس کمیته جشنواره و زیبایی اسب گلستان تاکید کرد: ورود جدی مسوولان به مشکلات حوزه صنعت اسب و برطرف کردن آن‌ها می‌تواند مردم را بیش از پیش با ورزش سوارکاری آشتی دهد و زمینه جذب سرمایه‌گذاران را به این حوزه فراهم کند.

زنگانه ادامه داد: گلستان حدود ۵۰ چابکسوار و ۶۰۰ مربی دارد که به دلیل نداشتن بیمه، نمی‌توانند از خدمات تامین اجتماعی استفاده کنند که تلاش می‌کنیم با همکاری فنی و حرفه‌ای و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با برگزاری کارگاه‌های تخصصی و ارائه مدرک، این افراد را مشمول قرارگرفتن زیر چتر بیمه کنیم.

مدیریت مالی میدان‌های سوارکاری گلستان شفاف نیست

رییس کمیته زیبایی و جشنواره اسب گلستان با اشاره به مشکلات فراوان این حوزه و نبود زیرساخت‌های کافی، گفت: بیشتر روستاییان استان به شکل سنتی در بحث پرورش اسب فعالیت دارند که باید با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و اخذ مجوز، زمینه فعالیت صنعتی آنها فراهم شود تا بتوانند از خدمات بیمه‌ای، خوراک و علوفه دام استفاده کنند.

وی افزود: آمار دقیقی از تعداد اسب‌های گلستان وجود ندارد اما برآورد می‌شود حدود ۷ هزار راس اسب در این استان وجود داشته باشد که نزدیک به هزار و ۵۰۰ راس آن از نژاد اصیل ترکمن است.

به گزارش ایرنا، پرورش اسب از دیرباز در بین ترکمن‌های ساکن استان گلستان و منطقه رواج و شهرت ملی داشته است و اکنون توجه به این حوزه علاوه بر ایجاد درآمد برای پرورش دهندگان، در افزایش اشتغالزایی در این منطقه شمالی کشور می‌تواند موثر باشد.

اسب‌های اصیل ترکمن در گنبدکاووس، کلاله، گالیکش، مراوه تپه، آق قلا و بندرترکمن به سبک های ایلخی داری، سنتی و صنعتی پرورش داده می شود.

اسب ترکمن با داشتن بدنی کشیده و لاغر، گونه ای زیبا از نژاد اصیل اسب محسوب می شود که بیشتر در منطقه ترکمن صحرای استان گلستان زیست کرده و پرورش می یابد و صادرات آن برای حفظ نژاد به خارج از کشور ممنوع است.

اسب ترکمن گونه ای از اسب های اصیل ایرانی است که پیشینه ای طولانی در زندگی ترکمن ها دارد و با توجه به ویژگی های خاص اش در تمام امور ورزشی پرطرفدار بوده و علاقمندان حاضر هستند مبالغ هنگفتی را برای داشتن این اسب پرداخت کنند. / ایرنا


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا