ادبیات

شاعر بی‌ ادعا    

پایگاه خبری اولکامیز – آنامحمد بیات : تاغان دوردی آتاسیدی شاعر پیشکسوت درسن هشتادو چهار سالگی دعوت حق را لبیک گفت. شاعر بی‌ادعا معروف به ایشان کاکا از طایفه مقدس آتا می‌باشد. وی در سال اول فروردین ۱۳۱۹ در روستای سارجه کر در یک خانواده نیمه متمول و مذهبی چشم به جهان گشود. فرزند ارشد خانواده بود. پدر ایشان کاکا، قره ملا نام داشت. ایشان کاکا نام بزرگ خاندان جدشان طبق رسم ترکمن‌ها بر وی نهاده شد. شاید دلیل اصرار پدر بزرگوارشان به خاطر همین باشد تا وی درس علوم دینی را پیشه کند.

تاغان دوردی در نوجوانی نزد روحانی والا مقام عید قلی آخوند قوجق و عبدالوهاب آخوند فروزش (داغستانی) دروس حوزوی را با درایت و تیزبینی خاص ادامه می‌دهد؛ ولی بنا به دلایلی به اخذ درجه روحانیت نائل نمی‌شود.

شاعرآتاسیدی (عطاسیدی) مورد احترام عام و خاص بوده و در اخلاق‌مداری از افراد شاخص منطقه محسوب می‌شد؛ خوشنامی، محبوبیت ایشان شاید چند دلیل داشته باشد. اولا: وی از طایفه مقدس آتا و مورد احترام ترکمن‌ها می‌باشد. ثالثا: او طلبه باهوش و متدین بوده و در خوشی‌ها و غم‌های مردم شریک بوده است. ثالثا: افتادگی و اخلاق نیک و اِشراف وی به فرهنگ و ادبیات ترکمن ایشان را از سایر علما متمایز می‌کرد.

ایشان کاکا با شاعران جوان بیشتر ارتباط داشتند. از طرفی بین شاعران جوان و آتاسیدی ارتباط  درونی و عاطفی وجود داشت که فراتر از شاگرد و استادی بود. به استنباط من رفتار ویژه و مهربانانه شاعر آتاسیدی  باعث جذب شاعران جوان بوده است.

ایشان کاکا بعد از تشکیل انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث در گنبدکاووس توسط اهل فرهنگ و ادب یکی از اعضای فعال انجمن بود و هفته‌های متوالی در جمع شاعران حاضر می‌شد. وی شعرهای اخلاقی و گاها طنز داشت و در شب‌های شعر در میان فعالین فرهنگی به عنوان یاشولی حضور پررنگی داشت.

متاسفانه دیوان اشعار این شاعر پیشکسوت منتشر نشده و در اختیار علاقه‌مندان قرار نگرفت. گویا محمود عطاگزلی اشعار تاغان دوردی را گردآوری کرده‌اند که آماده چاپ می‌باشد. امید است در ماه‌های آتی دیوان آتاسیدی در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

با کمال تاسف ایشان کاکا قبل از کرونا خانه‌نشین شد و ورود کرونا باعث تمدید اجباری خانه‌نشینی این شاعر بزرگوار گردید. از شاعر یازده فرزند به یادگارمانده است که شش پسر و پنج دختر می‌باشد. تاغان دوردی، شاعر پیشکسوت، در نهم تیرماه ۱۴۰۱ ناباورانه تسلیم مرگ شد. وی هم‌روستایی حبیب الله سبحانی شاعر طنزپرداز و باخشی حالت سعادتی بود. یاتان یری یاغتی، جایی جنت بولسون

منبع – مجله ترکمن دیار – شماره ششم – تیر و مرداد ۱۴۰۱

www.ulkamiz.ir


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا