مطالب ویژه

آیت الله نورمفیدی: مختومقلی فراغی اهل درد و درد آشنا بود

پایگاه خبری اولکامیز – حضرت آیت الله نورمفیدی، در همایش ادبی مختومقلی فراغی عنوان کرد؛ سراسر اشعار مختومقلی فراغی از علم، معرفت، بندگی خدا، سلوک، عرفان عملی و ورود در مسیر بندگی خدا موج می زند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، همایش ادبی «مختومقلی فراغی» شاعر و عارف شهیر ترکمن با حضور و سخنرانی نماینده ولی فقیه در گلستان و جمعی از مسئولان، شعرا و اندیشمندان ایرانی و کشورهای اسلامی و مردم ترکمن صحرا در عصر چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در این همایش ادبی مختومقلی فراغی ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این مراسم گفت: این محفل ادبی برای بزرگداشت یکی از مفاخر اسلام و مسلمین و منطقه ما «مختومقلی فراغی» برگزار شده و این نوع محافل و مجالس بسیار ذی قیمت است.

 نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان اینکه برگزاری این همایش ها ما را به ریشه های مان وصل می کند که ملت ایران ملت بی ریشه ای نیست، افزود: در طول تاریخ بزرگانی را که از ایران آمدند و رشته های مختلف علوم و دانش را گسترش دادند تا جایی را شاید قرن ها غرب امروز مرهون تلمذ در محضر دانشمندان ایرانی همچون؛ ابوعلی سینا، ذکریای رازی، ابوریحان بیرونی و غیره بودند.

 وی ادامه داد: برگزاری چنین محافل و مجالسی بسیار مهم است که ما را به گذشته و ریشه های ما متصل می کند، ملتی که ریشه، اصل، اساس و پایه نداشته باشد، آینده هم نخواهد داشت.

جدایی ملت ها از فرهنگ سیاست استعمارگران است

آیت الله نورمفیدی اظهارداشت: امروز یکی از سیاست های استعمارگران عالم این است که ملت ها را از فرهنگ و آداب و رسوم خودشان و آنچه را که به عنوان ریشه دارند، جدا کنند.

 وی گفت: استعمارگران آنقدر جایگاه علمی خودشان را در دنیا بزرگ جلوه می دهند تا ملت ها را مرعوب خودشان کنند و این سیاست هم یک سیاست ریشه دار و تاریخی است و بنای حکومت مستکبران، قلدرها و دیکتاتورهای عالم بر این بود تا دیگران و ملت ها را خفیف کنند.

 امام جمعه گرگان با بیان اینکه برگزاری این مجالس و محافل ما را به تاریخ گذشته مان وصل می کند، افزود: ملتی که گذشته نداشته باشد، آینده هم نخواهد داشت.

 ایران کشوری با ریشه

وی گفت: ایران کشوری بسیار با ریشه قبل از اسلام و بعد از اسلام است منتهی بعد از اسلام گسترش علمی بیشتری در این کشور به وجود آمد.

آیت الله نورمفیدی افزود: افتخار می کنیم ایرانی و مسلمان هستیم و افتخار می کنیم منطقه استرآباد، گرگان و جرجان شخصیت های بسیار بزرگی داشته است که متاسفانه تا کنون کاری برایشان نشده و از زیرخروارها و ابرهای به وجود آمده، بیرون نیفتادند.

وی با اشاره به اینکه شخصیت های بسیار بزرگی اهل این منطقه بودند و کارهای خیلی بزرگی هم انجام دادند، گفت: مختومقلی فراغی یکی از آن شخصیت هایی است که فقط یک شاعر نبود بلکه یک عارف و خداشناس خوب و شایسته بود و بنده خدا بود و خودش را گم نکرد.

مختومقلی جایگاه انسانی خود را درک کرده بود

نماینده ولی فقیه در گلستان افزود: مختومقلی فراغی یک بنده خالص و مخلص خدا بود و چون بنده خدا بود خود و جایگاه انسانی خودش را هم یافته و درک کرده بود.

وی ادامه داد: سراسر اشعار مختومقلی فراغی از علم، معرفت، بندگی خدا، سلوک، عرفان عملی و ورود در مسیر بندگی خدا موج می زند و این از امتیازات مهم مختومقلی فراغی بوده است.

آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: یکی از آرزوهای مختومقلی فراغی در حدود ۳۰۰ سال قبل و زمان حیاتشان وحدت فرق اسلامی و کشورهای اسلامی نزدیک شدن دل های مسلمانان بود که امروز لمس و احساس می کنیم.

وی گفت: این دغدغه مختومقلی فراغی به دلیل جنگ ها و مسائل به وجود آمده برای امت اسلامی بود و رنج می برد و شاعر اهل درد و درد آشنا بود.

مختومقلی اهل درد بود

نماینده ولی فقیه با بیان اینکه انسان ها با دغدغه و دردشان شناخته می شوند و امروز خیلی از انسان ها اهل درد نیستند، افزود: مختومقلی فراغی اهل درد و درد آشنا بود و مهمترین دغدغه اش خداشناسی و به خدا نزدیک شدن بود و در عین حال برای امت اسلامی و جامعه اسلامی دغدغه داشت.

وی ادامه داد: ما برای همه بزرگان کشور و بزرگان اسلامی که به بعثت خاتم انبیا(ص) آمدند و آن نور و روشنایی را در زمینه های مختلف گسترش دادند و امروز آثار و برکاتش در تمام دنیا منتشر است ارزش و احترام قائل هستیم و همه را تجلیل می کنیم.

 

آیت الله نورمفیدی اظهارداشت: مختومقلی فراغی شاعر و عارف بزرگ از ترکمن ها و اهل سنت بود اما عشق و ارادتی را که نسبت به خاندان پیامبر(ص) در اشعارش ابراز می کند بسیار عجیب است و بسیار ابراز محبت کرده است.

ساخت آینده با اتصال به  گذشته

وی اظهارامیدواری کرد: خداوند با لطف و عنایت خود کشور و ملت ما را به اصالت، ریشه دار بودن و پیوستگی به گذشته شان توفیق دهد و ما باید به گذشته مان وصل شویم تا بتوانیم آینده خودمان را بسازیم.

امام جمعه گرگان گفت: امروز ما نیاز به چنین انسان هایی داریم که این کشور را بسازند و به پیش ببرند و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر «روزی شود دست همه دنیا به سوی ایران برای طلب علم و دانش دراز شود» محقق شود.

www.ulkamiz.ir


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا