یادداشت

از سرزمین وحی – قسمت چهارم

سلفی با شیطان

پایگاه خبری اولکامیز – حاج عطا محمد فروز:

به جده که پا گذاشتیم ماموران عربستان به استقبال ما آمدند و با آب زمزم (وکیوم) و وعده غذای سرد و یک چتر و یک پک هدیه مسافرتی شامل شانه فلاسک مسواک خمیر دندان وغیره سورپرایزمان کردند تعجب آور این که ماموران نظامی و انتظامی عربستان در طول سفر به جز تعدادی انگشت شمار در عین این که غیر مسلح بودند خیلی خیلی جوان نیز بودند و مانند کامپیوتر به وظایف خود عمل می کردند.

بعد از حضور در هتل و استراحتی کوتاه آداب حج عمره به جا اوردیم که به علت شلوغی وحشتناک مسجدالحرام حسابی خسته مان کرد.

خلاصه از ۸ ذی الحجه تا۱۲ذی الحجه به مدت ۵روز در شرایط سخت آب و هوایی و حضور در منا و عرفات و رمی جمرات و قربانی و حلق و حمام و تازه پوشی و طواف زیارت و….بالاخره حاجی شدیم!!
و اما چند نکته مهم در این ایام.

۱)کاروانها صرفا بیش از یک گروه بندی نیست و مدیران کاروانها تقریبا حالت مبصر کلاس را دارند و کلیه خدمات از طریق سازمان حج انجام می شود با این وجود گاها مدیران کاروان ها بابت برخی نقل و انتقال ها مبالغی از حاجیان طلب می کنند که با وجود خدمت یکسان، طلب مبالغ متفاوت امری عجیب و غریب به نظر می رسد!!!

۲)نقش روحانیان کاروان در این بین بسیار پررنگ است این عزیزان با وجود آموزش مناسک به حاجیان به بهانه ترک آداب و عدم رعایت محرمات دراین دوران، حاجیان را از ۱۰ ریال مکه تا یک گوسفند جریمه می کنند و مبلغ را نیز نقدا به پول سعودی دریافت می کنند که لازم است در این زمینه سازمان حج و بعثه رهبری حساسیت لازم را داشته باشند.

۳)متاسفانه آنچه که دراین دوران مشهود بود این بود که حاجیان نسبت به ثبت وقایع و مستند سازی بیشتر از روح مناسک اهمیت می دادند تا جایی که به سلفی با شیطان بیشتر از سنگ به آن اهمیت می دادند.

۴) در آخر این که متاسفانه در صحرای منا شرایط بسیار سختی حاکم بود و به لحاظ تغذیه و بهداشت در وضعیت بدی قرار داشتیم که این مسآله بر روح و روان حاجیان تاثیر گذار بود البته فرهنگ پایین زندگی اجتماعی مانیز امری بود که ما را بسیار می آزرد من جمله سوار اتوبوس که می شدیم حاجیان برای دوستان خود صندلی نگه می داشتند که این مساله باعث عصبانیت رانندگان سعودی می شد یا در رختشورخانه ها با وجود نصب ده ها عدد لباس شویی نیمه اتومات،حاجیه ها با اشغال دو سه عدد از آنها باعث رنجش مراجعین می شدند.

ادامه دارد

www.ulkamiz.ir


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا