گزارش

شب پزشکیان

پایگاه خبری اولکامیز – سرانجام زنگ مناظرات انتخاباتی که برخی تحلیلگران و فعالان سیاسی معتقدند، سرنوشت نهایی انتخابات از بطن آن تعیین می‌شود با ۲۰ دقیقه تاخیر به صدا درآمد. در ابتدای مناظره مهدی خسروی مجری مناظرات نوید داد که «در این دوره بنا بر قطع میکروفن نامزدهای محترم نداریم…»

در ادامه هم از نامزدها خواست: «فارسی را پاس بدارید!» به گزارش اعتماد، پخش مناظره انتخاباتی در ستاد مرکزی مسعود پزشکیان با استقبال و حضور اقشار و اصناف مختلف مردم و حامیان مسعود پزشکیان روبه‌رو شد. تعداد انبوهی از مردم تهران و سایر شهرهای کشور، زنان، جوانان و مردان در ستادهای مسعود پزشکیان جمع شدند تا تصویری شفاف از مهم‌ترین ایده های نامزدی به دست بیاورند که قرار است، نوع متفاوتی از مدیریت را برای آنها به ارمغان بیاورد. نهایتا ۵نامزد اصولگرا و  یک  نامزد اصلاح‌طلب روبه‌روی یکدیگر قرار گرفتتد تا در ترازوی نقد مخاطبان سره از ناسره مشخص شود.

هر کدام از نامزدها در شمایل نقشی قرار گرفتند که پیش از این مبتنی بر آن وارد آوردگاه‌های انتخاباتی شده بودند. برخی در نقش نامزدهای پوششی اصولگرا تلاش کردند رقیب اصلاح‌طلب خود را تخریب کرده و پاس گل به نامزد اصلی جریان خود بدهند.  یک بار قالیباف این نقش را بازی می کرد و لحظاتی بعد، این پاس در اختیار سعید جلیلی قرار می‌گرفت. 

در مناظره دیروز ایده‌آلیست‌ها، آرمان‌های خود را فریاد زدند. در حالی که دامنه وسیعی از وعده‌های قبلی‌شان هنوز محقق نشده، وعده‌های تازه‌ای دادند و محافظه‌کاران، شفاف‌سازی نکردند؛ کوبیدند و تخریب کردند، پوششی‌ها از حلقه نخست‌شان محافظت کردند، نامزدهای واقعگرا هم از واقعیت ها گفتند و ایرادات را نقد کردند. 

مسعود پزشکیان تنها نامزد اصلاح‌طلب این جمع، بدون توجه به تخریب‌ها، فضاسازی‌ها و حاشیه‌سازی‌های رقبا، مبتنی بر واقع‌گرایی تلاش می‌کرد تا گفتمان مورد نظر خود را تشریح و ترویج کند.  پزشکیان خطاب به نامزدهایی که همفکران آنها طی ۳ سال اخیر سکان هدایت ساختار اجرایی کشور را به دست دارند، از مردمی گفت که زیر بار مشکلات معیشتی کمرشان خم شده اما دولت مستقر به جای اجرای قانون و افزایش دستمزدها مطابق تورم، تنها ۲۰ درصد حقوق آنها را افزایش داده است.

هر اندازه بیشتر رقبای اصولگرا به پر و پای پزشکیان پیچیدند و  نام او را مدام تکرار کردند تا وارد دامی شود که رقبا برایش پهن کرده‌اند، کمتر توجهی به آنها نشان داد و ترجیح داد تا در مسیر تشریح گفتمانی قدم بردارد که معتقد است می تواند توجه مردم را جلب کند. پزشکیان در عین حال یک تنه در برابر همه وعده های عوامانه و رویکردهای غیرتخصصی قرار گرفت که طی ۳ سال اخیر آسیب‌های فراوانی را متوجه کشور کرده است. تک‌های رقبا را با پاتک پاسخ داد و به همه وعده‌های بر زمین مانده اشاره کرد که اثری از اجرای آنها مشاهده نشد.

پزشکیان خطاب به قاضی‌زاده هاشمی به وعده حل مشکلات بورس طی ۳ روز او اشاره کرد. بعد در فرصتی دیگر روی برگرداند و خطاب به زاکانی و سایر نامزدهای اصولگرایی که وعده ساخت یک میلیون مسکن سالانه و ۴ میلیون مسکن طی ۴ سال را داده بودند، خواست تا پاسخ بدهند چرا وعده‌های‌شان را محقق نکردند؟ و اگر یکبار وعده‌های‌شان محقق نشده، چه تضمینی وجود دارد که وعده‌های امروزشان محقق شود؟ 

این پایان کار نبود و پزشکیان در ادامه از وعده اشتغالزایی یک میلیون تومانی در دولت سیزدهم انتقاد کرد.  اولین گاف مناظرات دیروز را اما علیرضا زاکانی داد. زاکانی که در دور اول مناظره گفته بود افزایش نقدینگی مشکلی ندارد و حتی می‌تواند باعث رشد اقتصادی شود، در دوردوم با فراموش کردن آنچه خودش دقایقی پیش گفته بود، با انتقاد از دولت روحانی به دلیل افزایش نقدینگی گفت که یکی از افتخارات دولت شهید رئیسی کاهش رشد نقدینگی بوده است. اشتباه زاکانی در بیان WHO به جای WTO بازخوردهای فراوانی در فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد. 

قاضی‌زاده هاشمی هم بدون اینکه رفرنسی ارائه کند، ادعا کرد: «کشورهایی که از توصیه‌های بانک جهانی استفاده کرده‌اند، وضع‌شان بدتر شده است!» زمانی که قاضی‌زاده هاشمی نقش نهادهای بین‌المللی را انکار کرد، پورمحمدی از او خواست «با جهان خارج شوخی نکند.»  در ابتدای این مناظره ،  کارشناسان سوالات خود را پرسیدند که هر نامزد باید به این سوال‌ها جواب بدهد. پزشکیان در پاسخ به این پرسش‌ها گفت: اگر نتوانیم انسجام داخلی را در جریان اجرای برنامه داشته باشیم، هر چقدر هم برنامه خوب باشد، اجرای برنامه محقق نمی شود. با این نیروها و با این کارشناسان فعلی، برنامه قابل اجرا نیست. امکان ندارد بدون ارتباط با دنیا بتوانیم رشد اقتصادی داشته باشیم.

پزشکیان  همچنین گفت: رشد اقتصادی هیچ کشوری بدون رشد صادرات و سرمایه‌گذاری خارجی محقق نمی‌شود. الان سر نفت داریم کلی ضرر می کنیم و مفت می‌دهیم می‌رود. ماشین دست دوم شده افتخار برای اینها. او همچنین با اشاره به مشکلات تحریمی ایران گفت: چین قرار بوده سرمایه‌گذاری در ایران بکند، اما گفته‌اند بدون fatf نمی‌توانیم. ۴۰ سال است می‌گویند درستش می‌کنند اما روز به روز اوضاع بدتر شده. با تحریم‌ها چگونه صادرات داشته باشیم؟ نخبه‌ها و سرمایه‌ها دارند می‌روند اما می‌گویند درستش می‌کنند اما روز به روز بدتر شده است. کدام تئوری و کدام دانشمند می گوید می‌توان با این روش فعلی به نتیجه رسید و رشد و توسعه را محقق کرد؟

پزشکیان در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: ادعا می‌کنند اگر قدرت پیدا کردیم، فلان کار را می کنیم و نتوانستند، اینها باید محاکمه بشوند اگر مدیریت اصلاح شود، مشکل بهره‌وری رفع می شود. ادعا می‌کنند اگر قدرت پیدا کردیم، فلان کار را می‌کنیم و نتوانستند. اینها باید محاکمه بشوند.  من تنها کاندیدایی بودم که هنگام کاندیداتوری گفتم برنامه من اجرای برنامه هفتم است، اما اینها می گویند برنامه نداری.

وی افزود: اینهایی که می‌گویند ما می توانیم پس چه شد؟ مگر قرار نبود یک میلیون خانه بسازند؟ مگر قرار نبود با یک میلیون تومان، شغل ایجاد کنند؟ مگر آقای قاضی‌زاده نمی گفت در سه روز مشکل بورس را حل می‌کنم؟ پس چه شد؟ او بیان کرد: آن یکی می گفت با یک میلیون تومان شغل ایجاد می‌کنم. این حرف‌ها توهین به مردم است. پزشکیان خطاب به زاکانی اظهار کرد: می گویند ترکیه شکست خورده، لطفا بروید آنجا؛ قبل از انقلاب، اینها حسرت جاده‌های ما را می‌خوردند، اما ببینید الان کجا هستیم! می‌گویند ترکیه شکست خورده، بازارها و جاده‌ها و مردم ترکیه را ببینید و بعد بگویید شکست خورده‌اند. / روزنامه اعتماد

www.ulkamiz.ir


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا