سیاسی

نگاه امیدوارانه

ریشه خشونتهای بکار رفته در بلوچستان چه می تواند باشد؟

پایگاه خبری اولکامیز – امان محمد خوجملی فعال سیاسی اصلاح طلب و تحلیلگر ترکمن در کانال تلگرامی خود نوشت:     در اعتراضات اخیر طی دو ماه گذشته متاسفانه تعداد زیادی از شهروندان کشور جان خود را از دست داده اند. اما هیچکدام آنها به اندازه حوادث خونین زاهدان و خاش سنگین و دردناک نبود. از کنار این حادثه خونین نمی شود به آسانی و بدون تجزیه و تحلیل عبور کرد.

تا زمانی که یک مشکل دقیق ریشه یابی نشود و علل و عوامل وقوع آن حادثه شناخته نشود حل آن مشکل هم بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

بنده اعتقادم این است که در منطقه ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تندروی های مذهبی برای کسب قدرت بیشتر شد. گروههایی مانند داعش ، طالبان، القاعده و …. نمونه های آن هستند.

وجه مشترک همه این گروههای افراطی دشمنی کور با شیعیان و کشورهای غربی است. همین که بدانند یک نفر غربی یا شیعه است بدون اینکه گناهی مرتکب شده باشد حاضرند آنها را بکشند. اینها معلوم نیست در کجاها تربیت شده و آموزش دیده اند. وجود آنها مملو از قهر و غضب و خشم و خشونت و کینه و نفرت است. حاضرند برای رسیدن به اهداف خود به هر جنایتی تن بدهند. اینها حتی به کودکان مدارس هم رحم نمی کنند. رسیدن به این مقدار از قساوت و شقاوت و بی رحمی بدون محرک بسیار قوی و اعتقاد جزمی و تعصب کور و برانگیزاننده غیر ممکن است.

متاسفانه این گروههای افراطی در میان شیعیان نیز معادل خود را باز تولید کرده اند. آنها نیز در افراطی گری دست کمی از داعش و طالبان ندارند. اینها نیز حتماً در یک جایی آموزش و تعلیم می بینند و دشمنی و کینه توزی به قلب آنها هم پمپاژ می شود و گرنه غیر ممکن است این افراد به روی زنان اسید بپاشند و بعد از آن جنایت شنیع و نفرت انگیز شب بتوانند راحت بخوابند.

به این ترتیب کسانی که در زاهدان و خاش توانسته اند دهها نفر را به قتل برسانند جنس آنها از جنس همان اسید پاشان بوده اند. محرک و اعتقاد جزمی بسیار قوی داشته اند تا در فرصتی مناسب خشم و نفرت درونی خود را بیرون بریزند و تشفی خاطر پیدا کنند و گرنه نیروهای انتظامی که ما در منطقه خود می شناسیم نه انگیزه های بسیار غلیظ مذهبی دارند و نه انگیزه های قوی سیاسی و ایدئولوژیک. اینها افراد عادی مانند خود ما هستند و تنها وظایف قانونی خودشان را به انجام می رسانند. اینها بیشتر از جنس مردم هستند.

من اعتقادم این است جنایت هولناک زاهدان و خاش کار نیروهای انتظامی نیست. ممکن است آنها لباس نیروی انتظامی را پوشیده باشند. اگر یک هیئت تحقیق حقیقت یاب بی طرف تشکیل شود آنها حتماً و باید سوابق تربیتی و آموزشی مرتکبان آن جنایت را بررسی نمایند چه چیزی سبب شده آنها بتوانند تنها در یک روز این همه آدم را یکجا بکشند؟

چاره ی کار خشک کردن ریشه این تفکر افراطی است.

اینگونه افراطی گری ها تنها مختص مسلمانان شیعه و سنی نیست در میان مسیحیان نیز وجود دارد مگر ۱۰ سال پیش یک مسیحی افراطی در نروژ ۷۷ نفر را که بیشترشان مسلمان بود نکشت؟ حتی او به کار خود افتخار می کرد و حدود سه سال پیش نیز یک نفر در نیوزیلند حدود ۵۰ نفر مسلمان نمازگزار را در مسجد یکجا کشت. یا در زمان استالین در شوروی خیلی از افراد بی گناه را به ظن همکاری با دشمن به سیبری تبعید می کردند و روزانه حدود سی تا چهل نفر در اثر سرما و گرسنگی می مردند.

تنها آدمهایی می توانند به چنین جنایاتی مرتکب و به آن افتخار کنند که باید انگیزه های بسیار قوی خود برتربینی و تفوق عقیدتی نسبت به دیگران داشته باشند و گرنه انسان با تفکر عادی و معمولی نمی تواند به چنان جنایتی بزرگی دست بزند.

اخیراً مقام رهبری یک هیئت را برای دلجویی از خانواده قربانیان و آسیب دیدگان این حادثه به سیستان و بلوچستان اعزام کرده است. طبق شنیده ها قرار است کشته شدگان این حوادث شهید اعلام شوند. این تحولی بسیار مثبت است. اگر این اقدامات خوب و امیدوار کننده با شناسایی و محاکمه و مجازات عاملان و آمران آن حوادث همراه نشود نارضایتی مردم آن منطقه را جبران نخواهد کرد. حکومت نباید رضایت خطا کاران را بر رضایت اکثریت ملت ترجیح دهد.

همچنین لازم است این نگاه آشتی جویانه و صلح آمیز به سراسر کشور تعمیم داده و با اقدامات تکمیل کننده معنادار بعدی همراه شود نتایج آن بسیار نیکو خواهد بود.

www.ulkamiz.ir


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا