مطالب ویژه

گرگان رود پیر را دریابیم

پایگاه خبری اولکامیز – حاجی نظر آق بندئی*: هیچ خانه ای چه در شهر و چه روستا وجود ندارد که ضایعات متنوع از نوع خوراک بازمانده غذا و بطری و پلاستیک های گوناگون و سایر موارد دیگر که در مجموغ به عنوان آشغال نامیده می شوند از نوع تر و خشک آن نداشته باشد.

تفکیک نوع تر و خشک آن در بعضی نقاط شهر با توزیع سطل های پلاستیکی شروع شد اما از ادامه آن خبر موثقی در دست نیست.

زحمات همه آن چه نظافت در خیابان و کوچه ها و تجمیع شده آنها بطور شبانه در ساعات معین توسط پاکبانان زحمتکش انجام می شود.

در این میان عده ای از شهروندان بدون توجه به عواقب زیست محیطی و بهداشتی و … راحت ترین راه را انتخاب کرده بصورت پرتابی به سطح خیابان و حاشیه ی جاده ها و یا در مسیر رودهای بی جان و در کناره های آن مناظر بسیار زشتی را پدید می آورند .

ریختن نخاله های ساختمانی در حاشیه رودخانه و سرازیر شدن آن به بستر روان آب کم جان را که به سبب خشک سالی های اخیر دیگر آن سر زندگی را ندارد و همین مقدار ناچیز هم حاصل سرازیر شدن فاضلاب شهر می باشد علاوه بر آنکه موجب سکون آب و متعفن شدن آن می شود آبزیان بیمار و ناچیز آن را نیز مورد تهدید جدی قرار می دهد .

مدتی است که ساکنان دور و نزدیک حاشیه گرگان رود در اوقاتی از شبانه روز بوی متعفن حاصل از سکون آب آزارشان می دهد. مسلما غیر از بوی متعفن عوامل بیماری زای دیگر پیدا و نهانی در آن وجود دارد که اثرات آن صدمات جبران ناپذیر برجان شهروندان داشته باشد.
لذا لازم است مسئولین شهرستانی و استانی فکری اساسی در این مورد داشته باشند.

* فرهنگی بازنشسته

www.ulkamiz.ir


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا