مطالب ویژه

۲۹۱ مین مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در آق توقای برگزار شد

پایگاه خبری اولکامیز – آیین بزرگداشت مختومقلی فراغی شاعر ملی ترکمنها پنج شنبه بیست و هفتم اردیبهشت در حالی برگزار شد که بارش شدید باران هوای مطبوع و فرح بخش ایجاد کرده بود.

در این رویداد بزرگ مقامات و شخصیت های فرهنگی سیاسی ایران و ترکمنستان، شاعران، نویسندگان و محققان و جمعیت کثیری از دوستداران آن شاعر در آق توقای حضور داشتند.

 معاون ویز فرهنگ ترکمنستان در این مراسم گفت: مراسم‌های بزرگداشت سالگرد مختومقلی فراغی نه تنها در ایران و ترکمنستان بلکه در سایر کشورها نیر برگزار می گردد.

نورصحت شیریم‌اف افزود:  امیدواریم در سال‌های آینده رفت‌وآمد بین ایران و ترکمنستان تداوم داشته و فعالیت‌های فرهنگی ادامه‌دار باشد.

در این مراسم منتخب مردم استان گلستان در مجلس خبرگان، مختومقلی فراغی  را نماد وحدت، انسجام و برادری بین همه مسلمانان دانست و گفت: محبت به اهل بیت و ظلم‌ستیزی دو ویژگی شاخص این شاعر ترکمن می باشد.

حجت‌الاسلام سیدمحسن طاهری افزود: اگر امروز مختومقلی بود قطعا پرچم ظلم‌ستیزی و مبارزه با استکبار جهانی از جمله اسرائیل غاصب را در اشعارش بلند می‌کرد.

استاندار گلستان گفت: مختومقلی نیاز به تجلیل ندارد بلکه ما نیازمند اندیشه‌های او هستیم زیرا مختومقلی آیینه تمام نمای فرهنک و زبان و هنر قوم ترکمن است

زنگانه افزود: امروز همگرایی مذاهب و اقوام گلستان در پرتوی شعر و عرفان مختومقلی فراغی تجلی یافته که باید تقویت شود.

وی از رسانه ها، آموزش‌ و پرورش و دانشگاه های گلستان خواست تا اشعار و اندیشه مختومقلی فراغی را در همه ایام سال مورد توجه قرار داده و موضوع مقالات و پایان نامه های دانشجویی قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان نیز در این مراسم باشکوه گفت: روز ۲۸ اردیبهشت ماه، سالروز تولد مختومقلی فراغی، در تقویم ملی کشورمان به عنوان روز مختومقلی فراغی ثبت می‌شود.

الهام متین بیان کرد: با همکاری کشور ترکمنستان تلاش داریم تا هفته فرهنگی مختومقلی فراغی نامگذاری کرده و اقدامات مشترکی با این کشور به سرانجام برسانیم.

وی افزود: امسال، نام مختومقلی فراغی به عنوان ۲۷۴ چهره فاخر ملی در میان مفاخر کشور به ثبت می‌رسد.

در این مراسم آخوند میرزاعلی امام جمعه آق قلا نیز پیام آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان را به آیین بزرگداشت دویست و یکمین سالگرد تولد شاعر شهیر ترکمن مختومقلی فراعی قرائت کرد.

در این پیام آمده است: مختومقلی شایسته تکریم است او  فراتر از یک قومیت است. 

فرماندار شهرستان مراوه تپه نیر یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود.

 این مراسم با برنامه های متنوع فرهنگی هنری از جمله آیین ذکر خنجر و موسیقی سنتی همراه بود.

 همچنین در نقطه ای دیگر از آق توقای مسابقات والیبال و کشتی سنتی با حضور دوستداران این دو ورزس برگزار گردید.

گفتنی است میهمان ترکمنستان طی استقبال رسمی وارد محوطه آرامگاه شدند و قبل از مراسم از مزار مختومقلی فراغی و پدرش دولت محمد آزادی زیارت کردند.

www.ulkamiz.ir

 


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا