مطالب ویژه

دکتر سارلی به زادگاه خود بازگشت

پایگاه خبری اولکامیز – آنامحمد بیات : دکتر ارازمحمد سارلی مدیر مسئول و صاحب امتیاز مجله فراغی و صاحب مجموعه چاپخانه ای با نام شاعر بلند آوازه ترکمن در گرگان قزاق محله مرکز گلستان حدودا سه ده است فعالیت فرهنگی خود را آغاز کرده اند.

جالب اینکه اهل خانواده به مسایل فرهنگی علاقمند و در فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی گامهای مثبتی برداشته اند، بنا به اظهارات جمعی از فعالین اقتصادی ترکمن صحرا؛ اگر ارازمحمد سارلی نصف بودجه فرهنگی را در بخش اقتصادی سرمایه گذاری میکرد قطعا موفق و وضعیت مالی بهتری داشت.

علاقه ایشان به مسایل فرهنگی باعث گردید در امور فرهنگی قدمهای مثبتی بردارد چاپ کتابهای گوناگون ترکمنی و توزیع عادلانه با قیمت مناسب چاپ دیوان مختومقلی بعد از استاد مراد دوردی قاضی پدر نشر ترکمن وی را در رده ناشران برتر ترکمن صحرا قرار داده است.

هفته پیش افتتاحیه دفتر مؤسسه فرهنگی هنری سارلی در گنبد در نزدیکی برج تاریخی قابوس افتتاح گردید، متاسفانه علیرغم علاقه خاص به علت عروسی فرزند دوست فرهیخته ام عزیز ممی زاده از دیار کلاله تا پایان نشست نتوانستم در مراسم فرهنگی حضور یابم.

بالاخره چنین کارهای فرهنگی دراز مدت کار هرکس نیست قبل و بعد از انقلاب حاج مراد دوردی قاضی در شرایط دشوار با چاپ کتابهای ترکمنی زبان ترکمنی را تا حدودی احیا کردند و حق او بود پدر نشر ترکمن صحرا را در پسوند نام پرآوازه خودداشته باشند.     

در چنین شرایط دشوار اقتصادی فعالیت فرهنگی و نشر کتاب و مجله کار بسیار سخت می باشد که دکتر اراز محمد سارلی و بانوی فرهیخته و فداکاروی هرسه موارد که شرح آن رفت را به سرانجام میرسانند و علاوه برآن  شعبه ای از کار فرهنگی با پشتوانه مالی شخصی و با سود ناچیز در مرکز ترکمن صحرا افتتاح کردند که کار سهلی نیست.

در مراسم افتتاحیه  موسسه فرهنگی هنری فرهیختگان استاد محمد قوجقی، نظرمحمد گل محمدی، ولی محمد خوجه کتابدار کتابهای ترکمنی، نازمحمد یگن محمدی ، فرهاد قاضی، رحیم مرادی، حاجی محمد قرنجیک، عاشورمحمد رئوفی  و …. در نشست یاد شده سخنرانی و هرکدام از محاسن و مشکلات پیش رو کارهای فرهنگی سخن گفتند و حضار که غالبا زنان حضور داشتند از سخنان اساتید حتما بهره جسته اند.

قبل از خاتمه نوشتارم از مجموعه نشر مختومقلی فراغی خصوصا دکتر سارلی  که مدتی چاپ هفته نامه صحرا اولین نشریه رسمی ترکمن صحرا در چاپخانه وی چاپ میشد و همکاری صادقانه در حد بضاعت در چاپ صحرا داشتند را هیئت تحریریه و سردبیر فر هیخته حاج حمیدکمی به نیکی یاد میکنند.

در خاتمه نوشتار از خانواده و شخص دکتر ارازمحمد سارلی بسیار سپاسگزارم که فعالیتهای فرهنگی را در حیطه نشر کتابهای ترکمنی و فعالیت مطبوعاتی پیشرو  می باشند.

www.ulkamiz.ir


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا