گفتگو

به بهانه ۲۰ سالگی اولین سایت ترکمن صحرا / بخش اول

گفتگوی اولکامیز با محمدامین قرنجیک مدیر سایت دانشجویان ترکمن

پایگاه خبری تحلیلی اولکامیز- لطیف ایزدی : چندی پیش دکتر ارازمحمد سارلی نویسنده و محقق ترکمن صحرا از بیست سالگی سایت دانشجویان ترکمن خبر داد و مطلبی وزین در  این باره نوشت .سایتی که برایم آشناست و اولین حضورم در فضای وب و رسان های دیجیتالی در این سایت رقم خورد. این ها انگیزه ای  شد تا با  دوست رسانه ای ام محمد امین قرنجیک مصاحبه ای داشته باشم و از کم و کیف ، جزییات ، فعالیت ها ، تلاش ها و خدماتش گفتگویی داشته باشم کبا این امید که جشن ۴۰ سالگی این رسانه را بگیریم :

آقای قرنجیک ، با توجه به ۲۰ ساله شدن سایت دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن چه حس و حالی دارید ؟

با گذشت ۲۰ سال از زمان تاسیس این سایت، هنوز حال و هوای آن روزهای اول کار یادم میاد که با هدف جهت ایجاد پل ارتباطی بین دانشجویان و دانش اموختگان ترکمن در راستای ترویج و گسترش فرهنگ و ادبیات غنی ترکمن راه اندازی شد از اینکه تا حدودی در این هدف موفق بودیم احساس خوشایندی دارم و امیدوارم این روند ادامه داشته باشد.

انشاالله این سایت دوام بیابد و  جشن ۴۰ سالگی سایت را برگزار کنید تا کی میخواهید ادامه  دهید ؟

در فعالیت ۱۰ سال اول سایت،  در دهه ای بودیم که هنوز ضریب نفوذ اینترنت در جامعه بسیار پایین بود و با توجه به اینکه به گسترش و نفوذ اینترنت در آینده مطمئن بودیم لذا با فعالیت بیشتری روی سایت کار می کردیم بطوریکه پس از ۱۰ سال سایت روی غلتکی افتاد که دیگر سایت خودش در حال ادامه روند است و ۱۰ سال دوم فعالیت روند فعالیت سایت سیستماتیک شد و با برنامه ریزی خاصی ادامه یافت تا به ۲۰ سالگی رسیدیم و امیدواریم تا جایی که رمقی داریم ادامه داشته باشد.

از سن، زادگاه ، تحصیلات و اینکه چند سال در فضای نت  فعالیت می کنید حرف بزنید؟

متولد ۱۳۵۸ در گنبدکاووس هستم و دانشجوی سال آخر دکترا مهندسی شیمی – گرایش بیوتکنولوژی دانشگاه نوشیروانی بابل و شاغل در صنعت برق هستم.

اولین بار در اوایل سال ۱۳۷۱ بود که اولین کامپیوتر به گنبدکاووس آمد و در طرح کاد دبیرستان، در آموزشگاه گنبد کامپیوتر به مدیریت مهندس کنعانی با علم و تکنولوژی کامپیوتر و اینترنت آشنا شدم و با توجه به  علاقه ای وافری که به برنامه نویسی داشتم از همان زمان فعالیت خودمان در برنامه نویسی شروع کردیم که بیشتر روی برنامه نویسی تحت وب متمرکز نمودیم و در آن زمان وقتی در گوگل کلمه ترکمن جستجو می کردیم اطلاعات بسیار کمی پیدا می کردیم که این باعث انگیزه ای شد که در سال ۱۳۸۰ در زمان دانشجویی سایت دانشجویان ترکمن راه اندازی نمائیم.

برمی گردیم به ۲۰ سال گذشته. چه عوملی سبب  شد که سایت دانشجویان ترکمن را تاسیس کنید ؟اساسا فعالیت سایت از کجا آغاز شد ؟

حدود ۲۰ سال پیش، در زمان دولت خاتمی ، شرایط برای فعالیت و انتشار مطبوعات محلی تا حدودی فراهم گردید که نشریه صحرا در همان زمان ها شروع به فعالیت نمود خیلی علاقمند به مطالعه مطالب این نشریه بودم و در زمان دانشجویی مقطع لیسانس که در دانشگاه محقق اردبیلی بودیم، دسترسی به مطالب نشریه چاپی مشکل بود و از طرفی هم شاهد فعالیت های گسترده فرهنگی دانشجویان ترکمن در سطح دانشگاه های کشور بودیم لذا این خلل اطلاع رسانی احساس شد و با همکاری دوستان این سایت راه اندازی شد بطوریکه مطالب اولیه سایت شامل مطالب نشریه دانشجویی راه اترک دانشجویان ترکمن دانشگاه های تهران بود که مرحوم محمد بردی توکلی همکاری بسیار خوبی در انتشار الکترونیکی این نشریه دانشجویی داشت و پس از آن مطالب نشریات دانشجویی دیگر دانشگاه ها و مطالب نشریات ترکمنی ترکمن صحرا همچون صحرا، فراغی و یاپراق و .. در سایت منتشر گردید تا دانشجویان ترکمن به راحتی به مطالب نشریات دانشجویان ترکمن دیگر دانشگاه ها و نشریات مکتوب ترکمن صحرا دسترسی داشته باشند و در کنار انتشار الکترونیکی نشریات دانشجویان ترکمن با همکاری خبرنگاران افتخاری به پوشش خبری مراسم ها و فعالیت های فرهنگی و هنری ترکمن صحرا پرداخته شد تا عنوان اولین سایت خبری ترکمن صحرا لقب بگیرد.

اهداف اولیه و ثانویه شما از تاسیس سایت چه بود؟

اهداف اولیه سایت که در همان زمان در صفحه درباره ما سایت منتشر شد بشرح ذیل است:

۱- معرفی فرهنگ و هنر ترکمن

۲- اطلاع رسانی فعالیت های فرهنگی، هنری و ورزشی منطقه ترکمن صحرا و دانشجویان ترکمن

۳- معرفی نخبگان و مشاهیر ترکمن

۴- معرفی تشکل ها و انجمن های فرهنگی و هنری ترکمن صحرا

۵- معرفی مناطق گردشگری استان گلستان

۶- انعکاس مقالات و پایان نامه های دانشجویان ترکمن مرتبط با محورهای فعالیت سایت

۷- معرفی فرصت های شغلی و اقتصادی منطقه ترکمن صحرا

 

اما اهداف ثانویه با توجه به مقتضیات و شرایط زمانی :

استفاده حداکثری از ظرفیت های شبکه های اجتماعی روز همچون تلگرام، اینستاگرام، توئیتر، یوتیوب و .. در جهت اطلاع رسانی موارد مطرح شده در اهداف اولیه

حمایت از نویسندگان، شاعران منطقه ترکمن صحرا در جهت فروش اینترنتی آثار آنها از طریق بازارچه آنلاین سایت دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن که علاوه بر اتصال فروشگاه به درگاه بانک های کشور به درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال جهت پرداخت با رمز ارز ها همچون بیت کوین، اتریوم و .. فراهم شده است.

ارائه و معرفی ایده های استارت آپی جهت توسعه کسب و کارهای کوچک در جهت اشتغالزایی جوانان ترکمن صحرا

آموزش آنلاین زبان ترکمنی از طریق کلیپ های اموزشی و ترانه های ترکمنی

 

در آن زمان با توجه به تازگی فضای نت واکنش و استقبال شهروندان به ویژه دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن به سایت چگونه بود؟

در زمان راه اندازی وب سایت در ۲۰ سال پیش آن زمان خبری از گوشی های هوشمند و اینترنت همراه نبود هنوز صدای اتصال به اینترنت از طریق دایل آپ در گوشم هست و نفوذ اینترنت در آن زمان ها بسیار پایین بود و عدم آشنایی با فرهنگ فضای مجازی، کار برای ما کمی مشکل بود اما با گذشت زمان، این مشکلات کمتر گردید و اهمیت کار برای قشر جوانان پر رنگ تر میشد بطوریکه در طول این ۲۰ سال به شخصه با افراد و فرهیختگان ترکمن بسیاری در سرتاسر دنیا آشنا شدم و دریافت پیام های محبت امیز و تقدیر باعث انگیزش مضاعف برای ادامه کار گردید.

 

از مشکلات و مصائب راه سخن بگویید چگونه این فراز و نشیب و سختی ها را پشت سر گذاشتید ؟

در طول فعالیت ۲۰ سال، علاوه بر اتفاقات شیرین با مشکلات و مصائب زیادی مواجه بودیم که به لطف خداوند متعال و همکاری دوستان تا حدودی توانستیم بر مشکلات غلبه نمائیم. یکی از مشکلات عمده هر فعالیت عام المنفعه فراهم نمودن بسترهای زیرساختی و مسائل مالی فعالیت است و در طول این ۲۰ سال با توجه به اینکه در دیگر فعالیت اقتصادی در حوزه برنامه نویسی داشتیم توانستیم شخصا این هزینه های سایت را تامین نمائیم و کمترین حمایتی از ارگان و سازمانی برای سایت داشتیم.

 

سایت دانشجویان ترکمن بیشتر در چه موضوعات و عرصه هایی  فعالیت میکند؟

عنوان اصلی سایت، به نام دانشجویان ترکمن است که در حالیکه منظور ما دانشجویان دیروز (دانش آموختگان)، دانشجویان امروز ( دانشجویان فعلی) و دانشجویان آینده (دانش آموزان) است یعنی سایت متعلق به تمامی قشر تحصیلکرده می باشد و سعی می شود مطالب مرتبط با این قشر در سایت منتشر گردد.

با توجه به افزایش سرعت خبر رسانی به لطف شبکه های اجتماعی، فعالیت خبری سایت در سالهای اخیر تا حدودی کمرنگ شده است اما بجاش الان بیشتر فعالیت سایت در عرصه های مقالات تحلیلی و گزارشات و  معرفی مفاخر ترکمن در عرصه های مختلف و ایده های کسب و کار است.

 

در بدو تاسیس و سالهای اولیه یاران و حامیان سایت چه کسانی بودند ؟ چه کسانی با شما همکاری داشتند و قلم می زدند و پشتیبانی کردند؟

قطعا بدون همکاری دوستان، سایت به این مرحله نمی رسید که دوستان بسیاری در این زمینه همکاری داشتند اگر بخواهم اسم ببرم لیست طولانی خواهد شد و ممکن است اسم کسی را هم جا بندازم و شرمنده خواهم شد. خیلی از دوستان اولین بار نوشتن در مورد موضوعات فعالیت های سایت با همین سایت دانشجویان ترکمن شروع کردند و به تدریج خودشان رسانه های مجازی دیگری را راه اندازی نمودند.

 

 


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا