یادداشت

یادداشتی در باب نقد و نقادی / ‍قسمت دوم و پایانی

پایگاه خبری اولکامیز – عظیم قرنجیک عضو شورای نویسندگان اولکامیز نوشت :  متفکران همانقدر که زاده زمانه اند ، زاینده زمانه خویش نیز هستند . هر اندیشه و فکری که در عرصه عمومی بر زبان اندیشمندی رانده، و یا بر زبان قلم اش، مایسطرونی بر لوح سپیدی نشیند ، و در معرض افکار عمومی قرار گیرد ،دیگر ملک شخصی آن فرد نبوده ، بلکه در ملکیت مشاع مردم اند ، لذا نه تنها پروا و واهمه ای از نقد و بررسی فکر و اندیشه نباید داشت ، بلکه باید از آن استقبال کرد .

✔ جهان امروز ، عرصه ای برای عرضه اندیشه های انسانی و کارزار رخدادها و رویدادها و مبارزات سیاسی و …است ، در این عرصه و کارزار ، چه بسا یک اندیشه و رویداد سیاسی ، سرنوشت ملتی را به سمت پس افتادگی و قهقرا رقم زده، و یا طرحی نو در انداخته ، موجد پیشرفت وتغییری تعالی بخش گردد . به همین اعتبار ، خیر و صلاح مردم است که ، به کم و کیف اندیشه ها و رویدادهای سیاسی و ..، آشنا شده، و از این شناخت و آشنایی ها ، در طراحی و برنامه های سیاسی و اجتماعی خود و جامعه اش، بهره ها برگیرند .

✔ حقیقت ، موضوع حاضر و آماده در کشو و کیف هیچ شخص اندیشمندی به تنهایی نیست ، قصد ما بایستی اطلاع رسانی و اگاهی بخشی به جامعه در مورد مباحث اجتماعی ، سیاسی و … باشد . چرا که جامعه ، مدت هاست که در تمنای کسب و وقوف به واقعیت و حقیقت موضوعات مورد علاقه مردم است . پس آنچه که از نقد ناقدان انتظار است، پاسخ گویی به جدالی دیرینه بین حال و آینده ، بین ” آنچه که هست” به عنوان ” امر واقع “، و ” آنچه که باید باشد” ، بمثابه ” امری ایده آل” است.
✔ لذا در این برهه از زمان که مردم ما ، به لحاظ بحران های اقتصادی و سیاسی و … و یا مشکلات معیشتی – “آنچه هست ” را بر نتافته ، مطالبات و خواست هایشان رو به سمت و سوی ” آنچه باید باشد” نهاده ، شایسته است دیدگاههاو نقدهای نظری و یا پیشنهادهای عملی صاحب نظران ، ناظر به این امور و محورها و منظر ها نیز باشد.
✔ از این منظر ، سایت اولکامیز ، بی چشمداشتی ، مکانی است ، برای معرفی عقاید و برداشت ها و یادداشت ها، و به تبع آن عرصه ای برای نقد و نقادی هاست . طرح عقاید گوناگون و معرفی دیدگاههای مختلف و متعارض ، ابزاری است مناسب بالندگی سطح آگاهی و اندیشه، و داوری سنجیده و منصفانه، که سایت اولکامیز به مثابه تریبونی آزاد برای تعامل و تعاطی افکار و اندیشه، در اختیار علاقمندان و صاحب نظران، بویژه نسل جوان و آتیه دار جامعه مان قرار داده شده است .
برای نهادینه شدن نقد و نقادی افکار و تعالی اندیشه ها، این فرصت را مغتنم بداریم .

www.ulkamiz.ir


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا